Cazul lunii

Hematomul parietal intestinal, complicație a tratamentului anticoagulant oral

Prezentăm cazul unei paciente în vârstă de 57, cunoscută cu patologie cardiacă pentru care urmeaza  tratament anticoagulant oral (acenocumarol). Pacienta s-a prezentat în secția de Gastroenterologie, pentru evaluare endoscopică, acuzând dureri epigastrice, greață și vărsături cu caracter alimentar. Examenul obiectiv în momentul internării a evidențiat un abdomen suplu, mobil cu respirația, discret sensibil la palpare în epigastru. Biologic: Hb 12,6 g/dl, Tr 226.000/mmc, L  5.400/mmc, VSH 35/57 mm, INR 9,8, IP 8,11%, APTT 43”. S-a efectuat endoscopie digestiva superioara care a pus in evidenta de la nivelul duodenului II până la nivelul primelor anse jejunale, mucoasa cu zone intens congestionate, violacee, ce alternează cu zone palide, ischemice. Examenul CT abdominal, la examinarea cu contrast administrat oral și IV a evidențiat o îngroșare a pereților tubului digestiv pornind de la nivelul duodenului II - III, inclusiv primele anse jejunale, care sugerau prezenta unui hematom la acest nivel. S-a oprit tratamentul anticoagulant oral, iar la o saptamana, manifestarile dispeptice s-au remis.



Examinarea CT cu substanta de contrast a evidentiat îngroșarea pereților tubului digestiv pornind de la nivelul duodenului II - III, inclusiv primele anse jejunale, care sugerau prezenta unui hematom la acest nivel

Examinarea CT cu substanta de contrast a evidentiat îngroșarea pereților tubului digestiv pornind de la nivelul duodenului II - III, inclusiv primele anse jejunale, care sugerau prezenta unui hematom la acest nivel


Se observa de la nivelul duodenului II până la nivelul primelor anse jejunale, mucoasa cu zone intens congestionate, violacee


Developed by acron.ro
© sred.ro